Fermuar Nedir?

Fermuar Tarihçesi

  

Gideon Sundback (24 Nisan 1880, İsveç – 21 Haziran 1954, ABD) İsveçli elektrik mühendisidir. Gideon Sundback fermuarın geliştiricisi olarak bilinir. Otto Fredrik Gideon Sundback İsveç’te doğdu. Çok zengin bir çiftçinin oğluydu. İsveç’te eğitimini tamamladıktan sonra Almanya’ya gitti. 1903 yılında mühendislik sınavına girdi. 1905 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. 1905 yılında Pittsburgh’da Westinghouse elektrik şirketinde çalışmaya başladı. 1906’da New Jersey’deki Universal Fastener şirketine geçti. Daha sonra aynı şirkette baş tasarımcılığa terfi etti. 1909’da Elvira Aronson ile evlendi. Sundback 1906 ile 1914 yılları arasında Talon isimli bir firmada çalışırken fermuar ile ilgili birçok gelişmeye imza attı. Elias Howe, Max Wolff, ve Whitcomb Judson gibi kendinden önceki mühendislerin bu alandaki çalışmalarını ilerletti. Sundback fermuarın gelişimine büyük katkılarda bulundu. Ayrıca fermuar üreten bir makine de yaptı. 1951 yılında mühendislik alanındaki başarılarından ötürü İsveç Kraliyet Akademisi tarafından altın madalya ile ödüllendirildi. 1954 yılında geçirdiği bir kalp krizi neticesinde yaşamını yitirdi.

“Ayrılabilir Tutturucu” patentinide Gideon Sundback almıştır. Ayrıca günümüzde kullanılan anlamda ilk fermuar patenti de Gideon Sundback tarafından alınmıştır.

Fermuar, icat edilen ürünler içinde günlük hayatımızda belki de en çok kullanılan endüstriyel ürünlerden biri olma özelliğini korumaktadır.

Pehlivan Aksesuar

Pehlivan Aksesuar 1
Pehlivan Aksesuar 2
Pehlivan Aksesuar 3
Pehlivan Aksesuar 4
Pehlivan Aksesuar 5
Pehlivan Aksesuar 6
Pehlivan Aksesuar 7
Pehlivan Aksesuar 8
Pehlivan Aksesuar 9
Pehlivan Aksesuar 10
Pehlivan Aksesuar 11
Pehlivan Aksesuar 12
Pehlivan Aksesuar 13
Pehlivan Aksesuar 14
Pehlivan Aksesuar 15
Pehlivan Aksesuar 16
Pehlivan Aksesuar 17
Pehlivan Aksesuar 18
Pehlivan Aksesuar 19
Pehlivan Aksesuar 20
Pehlivan Aksesuar 21
Pehlivan Aksesuar 22
Pehlivan Aksesuar 23
Pehlivan Aksesuar 24
Pehlivan Aksesuar 25
Pehlivan Aksesuar 26
Etiketler: fermuarzipperfermuar nedir?fermuar tarihfermuar çeşitlerimetal fermuarpolyester fermuaraksesuar fermuarfermuar firmasıfermuarcımercan fermuargiysi fermuarıfermuar satışfermuar gittigidiyorfermuar metre fiyatıfermuar fiyatıkemik fermuarfermuar imalatçılarıfermuar eminönü